Odpowiednio skuteczna sterylizacja wyrobów medycznych stanowi jeden z podstawowych warunków utrzymania higieny na oddziałach szpitalnych i w gabinetach lekarskich. Mając na uwadze troskę pacjentów o komfort i bezpieczeństwo oraz osób zajmujących się tymi czynnościami, producenci urządzeń wykorzystują coraz bardziej zaawansowane technologie.
Przykładem jest zastosowanie sterylizatora plazmowego jako efektywnej i wydajnej alternatywy dla klasycznych rozwiązań. Trudno przewidywać, czy wyprze ona całkowicie przestarzałe technologie, jakimi są m.in. sterylizacja tlenkiem etylenu (EO), która jest najstarszą metodą sterylizacji niskotemperaturowej w polskiej służbie zdrowia. Jednak rozwój technologiczny w branży medycznej bardzo szybki i jednostki medyczne starają się nad nim nadążyć.
Budowa sterylizatora plazmowego
Jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie sterylizacji narzędzi i sprzętu medycznego, jakim jest sterylizacja plazmowa, oferuje bogatą ofertę zaawansowanych urządzeń. Większość z nich wyróżnia podobna budowa i zasady działania. Sterylizator plazmowy wyposażony jest w komorę próżniową. Transportowany jest do niej nadtlenek wodoru w formie gazowej. Ponadto posiada antenę plazmy, która w szybki sposób pozbywa się pozostałości nadtlenku wodoru zarówno z komory, jak i sterylizowanych narzędzi.
W zależności od indywidualnych potrzeb oraz rodzaju sterylizowanego sprzętu sterylizator plazmowy pozwala na wybór odpowiedniego programu. Zastosowanie takiego urządzenia jest w pełni bezpieczne dla operatora oraz narzędzi. Środek sterylizujący w postaci nadtlenku jest całkowicie neutralizowany z komory, a także ze sprzętu medycznego – dzięki zastosowaniu fazy plazmy.
Zastosowanie sterylizatorów plazmowych
Sterylizacja nadtlenkiem wodoru ma wszystkie najważniejsze zalety sterylizacji parowej, jakim jest krótki czas procesu oraz sterylizacji tlenkiem etylenu, który nie ma negatywnego wpływu na poddane sterylizacji narzędzia. Dlatego też większość jednostek medycznych, które dysponują sterylizatorem plazmowym, bez obaw przeprowadzają sterylizację bardzo drogiego i delikatnego sprzętu medycznego.
Niskotemperaturowa sterylizacja plazmowa, która cechuje się temperaturą sterylizacji poniżej 60°C, ma zastosowanie dla wszystkich sprzętów medycznych, które nie są odporne na wysoką temperaturę. To między innymi:
- narzędzia elektrochirurgiczne,
- części aparatów do sztucznego oddychania,
- kamery i endoskopy,
- wyroby wykonane z materiałów termolabilnych.
Wybór sterylizatora plazmowego – o czym należy pamiętać?
Wybierając urządzenie do sterylizacji plazmowej, należy zwrócić uwagę na jego podstawowe parametry. Kluczowe to m.in.:
- wydajność – pod kątem liczby procesów, które można wykonać przy użyciu jednego naboju sterylizacyjnego,
- możliwość podłączenia sprzętu do sieci szpitalnej,
- faza plazmy, która generowana wewnątrz komory gwarantuje największą skuteczność eliminacji pozostałości nadtlenku wodoru, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkownika oraz pacjenta,
- wielkość komory – do której mieści się sprzęt medyczny.
W ofercie MCPOLSKA.PL znajdziesz najwyższej jakości sterylizatory plazmowe oraz inne urządzenia i środki dezynfekcyjne stosowane w jednostkach służby zdrowia (www.mcpolska.pl).
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji.